Muhasebe sistemlerimiz Acente2 Standart, Acente2 Profesyonel, Acente2 Incoming ve Acente2 Multi Market versiyonlarımızda bulunmaktadır.

 

Acente2 muhasebe sistemi turizmcilerin kolaylıkla anlayabileceği şekilde geliştirilmiş olan bir ön muhasebe sistemidir. Ancak dikkat çekmek istediğimiz nokta şu; biz muhasebeciler için bir sistem geliştirmedik, turizmciler için geliştirdik. Bu nedenle sistem içerisinde otel ödemeleri, tur hakedişleri, transfer araç gelir/giderleri gibi standart ön muhasebe programlarında olmayan özellikler yer almaktadır. Ayrıca bu ekranlar satış ve operasyon ekranlarından otomatik olarak beslenir, çoğu zaman sizin ek bir veri girmenize gerek kalmaz.

Muhasebe Sistemi

Bir satışın muhasebe sistemine aktarılması için satışın tahsilatlarının nasıl yapıldığı veya yapılacağının belirlenmesi gerekmektedir. Tahsilatın tümünü almış olabilirsiniz, ileri bir tarihte alacak olabilirsiniz veya cari hesaptan satış yapıp cari hesaba borçlandırmış olabilirsiniz ama paranın nasıl alındığı/alınacağı her durumda bellidir. Bu şekilde tahsilat yapmadan operasyon yapılmasını engellemeye çalışıyoruz.

Satışa bağlı olarak cari hesap hareketleri, faturalar, varsa komisyon hesaplamalarının tümü otomatik olarak yapılır. Örnek bir satış işe yapmaya çalışalım;

ABC Oteli kendi kontratımız var bunu yurtiçindeki Y acentesine komisyon dahil fiyat ile satalım. Bu satış neticesinde Acente2 programı;

  1. Y acentesine komisyon hesaplar ve fatura bekler
  2. Toplam satış faturası için müşteriye fatura keser (dilerseniz Y acentesine de kesebilirsiniz)
  3. ABC oteline ödeme yapmanız gerektiği bildirir ve ödeme sonrasında otelden fatura bekler

ABC otelini Z firmasından alıp Y acentesine net fiyat satalım. Bu satış neticesinde Acente2 programı;

  1. Y acentesine fatura keser
  2. Z firmasının cari hesabına borç kaydeder ve ödeme yapıldıktan sonra fatura bekler

Yukarıdaki 2 örnek gibi birçok farklı örnek senaryo hazırlayabiliriz. Acente2 programı tüm senaryoları yönetebilir, gelen ve giden ödemeleri doğru yerlere yazar ve fatura süreçlerini doğru şekilde yönetebilir.

A2 Back Office programında muhasebe modülü cari hesap, kasa, banka, fatura ve raporlar olmak üzere birçok ekrana sahiptir.

Başlıca Özellikler

Cari Hesap

Acente2 programında 3 farklı cari kart tipi bulunmaktadır.

  1. Müşteri / Genel kart
  2. Alt acente kartı (Bizden ürün alan firmalar için kullanılır)
  3. Operatör kartı (Bizim ürün aldığımız firmalar için kullanılır)

Cari hesap ekranında hesap ekstrelerini görebilir, alacak-borç-bakiye durumlarını kronolojik olarak inceleyebilirsiniz. Hesap hareketleri, gelen giden faturalar, kesilmesi gereken faturalar, komisyon alacakları, komisyon ödemeleri gibi birçok alt bilgiyi görebilirsiniz. Kurumsal müşterilerinize yaptığınız satışlar için proforma fatura düzenleyebilir, cari hesap ödeme ve tahsilatlarını kaydedebilir ve cari hesap mutabakatlarını yapabilirsiniz.

Faturalar

Acente2 programı tüm satışlar için bir "faturalandırma tarihi" hesaplar. Bu tarih satış içerisindeki tüm ürünlerin bittiği gün olarak belirlenir. Örneğin mayıs ayında temmuz konaklamalı bir otel rezervasyonunda faturalandırma tarihi temmuz ayı olarak belirlenir. Bu şekilde sistem her zaman işi bitmiş satışların faturasını kesmenizi sağlar. Dilediğiniz durumlarda satış anında da fatura kesebilirsiniz.

Otel konaklamalarında otelden fatura geldikten sonra müşteriye fatura keselim isterseniz Acente2 programını bunu sizin için raporlayabilir.

Faturalarınızı nokta vuruşlu veya lazer yazıcılar ile kağıt faturalara yazdırabilirsiniz.

E-Fatura / E-Arşiv Fatura Sistemi

Son teknoloji ürünü E-Fatura sistemine geçmek ister misiniz? Bu rahatlığı, bu kolaylığı kesinlikle yaşamalısınız. Emin olun sadece 1 tık ile e-fatura kesebilir, 2. tık ile müşterinize e-posta ile gönderebilirsiniz. Ne kargo var, ne yazıcı derdi var, ne fatura saklama derdi var, muhteşem bir özellik.

Acente2 programı elbette bu teknolojiden geri kalmıyor. Uyumsoft e-fatura entegratörü firması işbirliği ile Acente2 programı üzerinden e-fatura / e-arşiv fatura kesebilir ve gönderebilirsiniz. Son derece kolay, son derece teknolojik.

Kasa, Banka ve Pos Cihazları

Acente2 programında kasa, tüm mal varlığının toplandığı alandır. Tüm nakitleriniz, banka hesaplarınız, pos cihazlarınız kasa altında toplanır. Kasaya baktığınızda şirketinizin mali durumunu anında görebilirsiniz. Nakit kasalar, ana kasa altında ayrıca tutulmaktadır.

Bankalar, şirketinize ait tüm hesaplardaki varlıkları tutar. Hesaplarınızdaki hareketleri derli toplu görebilir, anlık bakiye takibi yapabilirsiniz.

Pos cihazları, hem ofisinizdeki mail order cihazlarını hemde sanal poslarınızı tutar. Sistem bloke sürelerini, taksitlendirme işlemlerini ve banka komisyonlarını otomatik olarak hesaplar. Pos cihazlarından yapılan işlemleri anlık olarak görebileceğiniz gibi banka blokeleri ekranımızda hangi postan ne zaman ne kadar para çözülecek takip edebilirsiniz.

Gelir ve Gider Raporları

Gelir ve gider raporları, kasa/banka/pos hareketlerinizi dikkate alarak gelirlerinizi ve giderlerinizi raporlar. Aynı zamanda bu gelir ve giderleri hangi kalemler üzerinden olduğunuda listeler. Bu şekilde anlık olarak şirketinizin gelir / gider raporlarını görebilirsiniz.

Satış Raporları

Satış listenizi, toplam satış tutarlarını ve maliyetleriniz, iskonto, vade farklı, banka komisyonu, varsa alt acente komisyonlarını dikkate alarak vergi öncesi net karınızı hesaplar. Bu toplamları hem satış bazında, hemde alt toplam olarak görebilirsiniz. Raporları ürün tipine göre (otel, tur, transfer gibi) veya spesifik olarak belirli bir ürün için (X otel veya Y turu gibi) görebilirsiniz.

Beklenen Faturalar

Otellere yapılan ödemeler neticesinde otellerin kesmesi gereken faturaların listesini gösterir. Bu ekranı kullanarak faturası gelen rezervasyonların müşteri faturasını kesebilirsiniz.

Beklenen Tahsilatlar

Parçalı ödeme alınan müşterilerin tahsilat tarih ve tutarlarını liste halinde görebilirsiniz. Tahsilat günü geldiğinde müşterinize ulaşıp ödeme talep edebilirsiniz.

Dahası Var mı?

Elbette var. Bizim buraya yazamadığımız aklınıza gelen soruları lütfen bize iletin, hızlı bir şekilde cevaplayalım.

Bize Ulaşın
Aklınıza takılan bir konu varsa lütfen arayın veya e-posta gönderin
0262 324 67 00 - [email protected]